My webpages creation - a list of

Content:

Bright colours

Screen
address: sytebarvy.cz
lunched: February 2006
created by: XHTML, CSS, JavaScript, PHP, SQL, SEO

I converted this site from tables and simple HTML into advanced CSS and PHP. This site has got its own large editing section. This make these pages easy to update and you even do not need to know HTML, because there is a HTML editor with simplified syntax too. These pages were made according to an offer published on site vzdelani.cz.

Top of this page

Games-online

Screen
address: hry-online.com
content: On-line games
lunched: November 2005
created by: XHTML, CSS, JavaScript, PHP, SQL, SEO, XML
visit rate: 3500 people a day

This site was created according to many requests form a customer. There are still some requests, so the site is updated very often. I had received these pages in HTML and table design, and I had to convert them into CSS and PHP, to became faster and easy to update.

Top of this page

Dakr

Screen
address: www.dakr.cz
content: Choopers and other machines
lunched: September 2005
created by: XHTML, CSS, PHP, SQL

I did everything on this site. I created them from nothing. There is a possibility for many language versions and searching in texts. Some parts of these pages do not work, because I have not received any payment yet.

Top of this page

Havel

Screen
address: www.havel.cz
content: Small cars for parks, etc.
created by: XHTML, CSS, PHP

I modified this site. Some adjustments were in design and some in codes. The original version of pages had only 3 types of cars, so I had to add 3 types.

Top of this page

Dance and jump

Screen
address: www.danceandjump.cz
content: A shop of horseback riding equipment
lunched: March 2005
created by: XHTML, CSS, JavaScript, PHP, SQL

I proposed a design for this site and it was changed according to requests of the customer. There is an editing section for easy update and service of page. There was also a guest book on the page, but it was removed because of some five-letter words.

Top of this page

Celebrities wallpapers

Screen
address: celebrity.miliweb.net
content: Wallpapers of celebrities
lunched / last update: August 2004 / July 2005
created by: XHTML, CSS, JavaScript, PHP, SQL
visit rate: 30 people a day

This site is almost 'finished'. After adding some wallpapers it will. I try to find some time for it, but I have many other activities.

Top of this page

Screensavers

Screen
address: screensavers.webz.cz
content: Screensavers
lunched / last update: February 2004 / November 2004
created by: XHTML, CSS, JavaScript, PHP, SQL
visit rate: 120 people a day

A content of this page is clear, isn't it? This site is not updated.

Top of this page

Venus Transit 2004

Screen
address: http://fyzika.gymnachod.cz/venus
content: Venus Transit 2004
lunched: June 2004
created by: XHTML, CSS, JavaScript

June 8, 2004. There was a unique astronomical event, when planet Venus went through the Sun disc. I and a friend of mine, Karel Jára made webpages about observing of this event at our school. The reason for crating them was a competition in creating website about this event. We won the first part, but we didn't succeded in second turn, because it was about English and I was not very good at it. I designed the layout of pages, but Karel improved it and the result is great.

Top of this page

Personal page

Screen
address: http://www.miliweb.net
content: personal page
lunched / last update: August 2003 / February 2006
created by: XHTML, CSS, JavaScript, PHP, SEO, XML
visit rate: 2-3 people a day

My first webpages where also "personal", but later the content of pages started to be diferent and specialized. I thought, that I sould make some page about myself. So at the end od June 2003, I started. During summer holidays in 2003, I finished my first version. As the time moved, tha page changed. Last update was made in February 2006.

Top of this page

Wallpapers

Screen
address: http://tapetky.miliweb.net
content: Wallpapers for your computer desktop
lunched / last update: March 2003 / September 2004
created by: XHTML, CSS, JavaScript, PHP, SEO, XML, SQL
visit rate: 700 people a day (max: 7200 people a week)

I started to create these pages during January 2003. I did not use any source, everything was made by me. I learned how to use PHP during developing, so it was very useful. This site was originally written using old laptop mit 386 processor and only in text editor. During running this site, many changes were made. So, it is faster, more optimized and more user friendly.

Top of this page

Sof2

Screen
address: http://sof2.kvalitne.cz
content: Soldier of Fortune II
created by: HTML, CSS, JavaScript, PHP, SQL

Tuto stránku jsem nevytvořil, ale pomohl s jejím zprovozněním. Během prázdnin 2002 jsem pomáhal kamarádovi Dominiku Škodovi s vytvořením stránky o hře Soldier of Fortune II. Vytvořil jsem mu PHP skriptíky, některé pracují s MySQL databází. Také jsem mu sděloval svůj názor, tedy pohled někoho jiného než autora webu, což je asi nejdůležitější při vytváření jakékoli stránky. Nyní není stránka aktualizována.

Top of this page

Fyzika

Screen
address: http://fyzika.gymnachod.cz
content: Stránky o fyzice
lunched: květen 2002
created by: HTML, CSS, JavaScript, PHP
visit rate: 5 lidí/den (záleží na školním roce)

V květnu 2002 jsem vytvořil základ fyzikální stránky naší školy. Tato stránka vznikla tak, že fyzici chtěli mít www stránku na serveru naší školy na propagaci, ale taky proto, aby měli studenti k dispozici protokoly laborek i s obrázky, aby měli méně práce, což se povedlo. O tuto stránku se nyní stará prof. Klemenc. Já se starám o sekci Heuréka, Fyzikální expedice a občas s nějaké úpravy.

Tato stránka má visit rate zaručenou studenty školy.

Top of this page

Federace

address: http://federace.zde.cz
content: Stránky aliance ve hře Webgame

Tuto stránku jsem vytvořil když jsem hrál Webgame. Byla vypsána soutěž o nejlepší alianční stránky. Obsadil jsem druhé místo. Nyní již nahraju a stránky jsou smazány.

Top of this page

Moje začátky

Mojí první www stránku jsem vytvořil někdy v roce 2001. Tato stránka byla umístěna na Webparku, protože v té době jsem o ničem jiném nevěděl. O HTML jsem také neměl skoro ani tušení. Na této mojí první stránce, kterou částečně generoval webpark, bylo oslovení podle doby, čas, kniha návštěv a nějaký můj text, který si už nepamatuji. Pro mne to byl veliký úspěch, protože jsem se v září 2000 poprvé sám dostal na internet (ve škole) a začal jsme se s ním učit pracovat. S počítačem jsem též neuměl. Proto, když jsem někdy na jaře 2001 "vytvořil" www stránku, byl to pro mne veliký úspěch.

Později jsem se začal učit HTML a před prázdninami 2001 jsem opravdu napsal velice jednoduchou stránku, contentující asi 5 HTML dokumentů. Po prázdninách jsem nalezl docela pěknou stránku o hackingu. Líbila se mi, tak jsem si ji komplet uložil a komplet přepsal, tím vznikla moje další stránka, která byla už na slušné úrovni. Tím jsem si také zafixoval velkou čás jazyka HTML.

Před prázdninami 2002 jsem se na internetu dověděl o PHP a chtěl jsem se ho naučit, proto jsem také do prázdnin uměl základy, což se promítlo na mé stránky. Před vánoci 2002 se ve mě zrodila první myšlenka o vytvoření stránky s tapetami. Více se o tapetkách. Je to sice divné, ale mezi mé poslední stránky patří tato, tedy moje osobní stránka. Více o osobní stránce

Top of this page

Euweb

address: http://euweb.webz.cz
content: Bezpečnost, Hack, Crack a obrana
lunched / last update: 2001 / jaro 2004
visit rate: 30-50 lidí/den Dle toplist.cz

Tato stránka byla původně pouze v HTML, protože jsem nic jiného neuměl Na této stránce jsem použil moje první javascripty, jako oslovení, svátek, čas, běžící text, atd. V této době, tedy někdy na přelomu roku 2001 a 2002 jsem se rozhodl, že tuto stránku předělám, jak graficky, tak contentově a taky se mi to do prázdnin podařilo. Tato doba byla dlouhá proto, protože jsem tam měl asi 100-150 souborů z toho asi 100 html a u každého souboru jsem měnil hlavičky a opravoval chyby. Práce se prodloužila také proto, protože jsem 3 krát měnil vzhled menu. Stránku jsem pojmenoval Euweb, tak je na http://euweb.webz.cz.

Po prázdninách 2002 jsem začal Euweb přepisovat do PHP. Také jsem toto stránku v této verzi uveřejnil na podzim 2002. Této stránce jsem věnoval všechen svůj volný čas, protože bylo nutno hledat stále nové zdroje a neustále jsem tuto stránku předělával, aby byla co nejlepší, což se bohužel nepovedlo po contentové stránce, protože jsem na ni hodil téměř vše, co jsem na internetu našel, tím pádem na ni bylo od všeho něco a stránka tím ztratila svůj účel, který ji chci vrátit. Dnes je tato stránka neaktualizovaná, protože na ni nemám čas. Tuto stránku jsem chtěl zabezpečit proti zkopírování zdrojového kódu, což se nedá, ale kdokoli to chtěl udělat, musel mít dobré znalosti a zkušenosti v ovládání prohlížeče. Musím říct, že na této stránce jsem se vlastně naučil HTML, JavaScript a základy PHP.

Top of this page
*/?>
 
Počítadlo